Van valami....

„Vár állott, most kőhalom.”

Gémes Ferenc

(Mindszent 1864.április 29-Gleveland 1915.november 22)



Azt hogy hogyan került Orosházára ,nem tudjuk pontosan.Valoszinű,hogy az 1880-as évek második felében dolgozni jött az egyik malomba.Azt beszélik,hogy még a nevét sem tudta leírni,ez azonban egy ídő után kellemetlené vált számára.Fürst János tanitó 9 zsák búzáért megtanitotta a nevében szereplő 9 betű leírására.Apja:Gémes Ferenc,mindszent iparos,édesanya:Pánczél Zsuzsanna.Még idejövetetele ,előtt ismert volt az a tény mely szerintitt terem a legjobb buza,az ebből készült kenyérnek nincs párja1891-ben a katolikus templomban oltár elé vezette az ugyancsak mindszenti Gémes Etelkát.Gémes  minden idegszálával azon volt ,hogy meggazdagodjon.Éles észjárású,értett a mesterséghez és még nösülni is tudott,a régiek szerint a felesége örökölte a kenyérboltos vagyonát.
1893-ban..Gémes ferencné hirdeti ój liszt üzletét az Alföld szálló épületében.A következő években kemény tanulás és munka következett.Egy ídő után kicsi lett Orosháza .Budapestől Bécsig terjeszkedett.
1901-ben épült fel a Nádasdy és a fürdő utca sarkán az első Gémes malom.

                                                     gemes_malom.jpg

Maga választotta ki a malomkövet,mindig figyelt a lisztre és ellenőrizte a kenyérsütést.Elvitte az orosházi kenyér hirét:Késmark,Iglo,Pozsony,Sopron,Brasso,Kolozsvár,Nagyvárad,Arad.Budapesten pedog több utcában volt a füszerboltjában árulta az orosházi kenyeret.

                                                 p8202610.jpg

1905-ben leégett a malom.Okosan biztositotta és szép pénzt kapot a biztositotól.A földszintes épület helyére 3 emeletes épült. A malom udvarán állt a sütőház ahol minden nap este 10-kor kezdődött a munka.Igyekezett bőkezű ,jotékony ember hirében állni,hogy pént,hol állatokat adományotott ez orosházi egyesületeknek.A legtöbb adot fizető ember lett.
1909-ben másodjára is leégett a malom 300 mázsát örlő hengermalom.Oriási pénzt kapot,ekkor érte el a fénykorát.A kapott pénzből nem csak a malomot hozata rendbe ,hanem létrehozta a Diana -fürdőt is.A szerény családi fészket lecserélte a Dózsa György utca és a Fürdő utca sarkán ma is állo palotára.

                                               gemes.jpg


gemes_palota.jpg

Azt mondják ,hogy neki volt először autoja a faluban.
1912-ben harmadjára is leéget a maloma.A biztositóban ekkor merül fel először a csalás gyanuja,ezértnem fizetek neki.hűdésben.A vállalat és Gémes Ferenc judba megy.
1913-egy év mulva-az újságok arrol írnak ,hogy Svájcban,  és Párizsban bujkál.De látták Angliában is.Ez idő alatt megindult a Gémes Vagyon felszámolása.A helyi takarékszövetkezetnek sikerült érvényesiteni a követelését.,a ház Szalai Mihályné,a fürdőné Leszich Kálmánné tulajdona lett.
1915-ben teljesen váratlanlul szivszél meghalt.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 7
Heti: 35
Havi: 23
Össz.: 50 035

Látogatottság növelés
Oldal: Gémes Ferenc, a molnár legény.
Van valami.... - © 2008 - 2024 - erdekes.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »