Van valami....

„Vár állott, most kőhalom.”


Az 1744-ben érkezett , új telepesek ,a z újkori Orosházát alapító zombaiak elsõ utcáinak egyike. Hangulatos, szép, még a hagyományokat is õrzõ utca, bár egyre több új ház épül a régiek helyén, s lassan eltûnik az egykori utcakép. Néhány felvétel azonban megõrzi talán az egykori hangulatot is. Érdemes néha-néha egy-egy sétát tenni ebben az utcában, akár kellemes esti családi program is lehetne. De az idegen, aki eljön ide, annak jó szívvel ajánlhatjuk, hogy sétáljon végig a Zombai utcán, s aztán jöjjön vissza a vele párhuzamos Luther utcán. A régi orosházi hangulatból itt még sokmindent megtalál.




A Zombai utca elnevezésének története:

-1784: Vármegye sor,

-1808: Vármegye háza sor,

-1820: Vármegye belsõ sor,

-1878: Megye utca,

-1917: Károly király utca,

-1919: Megye utca,

-1926: Zombai utca.

Városalapító eleink -a hagyomány és a források szerint - , az elsõ házsorok egyikét a mai Zombai utca nyugati oldalán építették ki.A differenciálódás jele, hogy 1820-tól a Vármegye háza sorból, Vármegye belsõ sor lett, mert közben kiépült a Vármegye külsõ sor.A Megye utcát 1917 júniusában Károly királyról nevezik el. A házakról a Károly király utcatáblát 1918 decemberében szedték le. Az utca visszakapta régi¹ nevét.1926 júliusában a községi mérnök javaslatára, a képviselõtestület egyetért azzal, hogy a Héjjasporta-utcát Zombai utcának nevezzék el. Szándékukat késõbb megváltoztatták, mert egy szeptemberi jegyzõkönyvbõl kiderül, mégis a Megye utcát keresztelték át Zombai utcára.Meg kell jegyeznünk, ha az utcanévadók a helynévieredetû utcanevek alkalmazásának helyes gyakorlatát követik, akkor ma Zomba utcánk lenne. (Mint ahogyan Zombán Orosháza utca van.) Annál is inkább, mivel a Zombai utca nem jelöl valódi irányt Zomba felé, tehát elnevezése megtévesztõ. Jegyzet: A Szép (ma: Luther) utca esetében ugyenez történt. A Szép utcát ugyanekkor Zita királyné utcára kereszteltékát. A Zombai utca 22. számú ház, (késõbb 24.sz) kétségtelen az utca legöregebb házai közé tartozott. Adásvételi szerzõdés ,hogy1895-ben Tetlák József örököseitõl Benkõ Mihály gazdálkodó vásárolja meg. A szájhagyomány szerint az új tulajdonos tetszését, mivel az épületnek nem parasztház, hanem inkább polgárház kinézete volt..A ház 1895-tõl 1987-ig folyamatosan a Benkõ örökösök kezén volt. Mivel a tulajdonosoktól a gazdálkodás azt kivánta, hogy az év nagy részében tanyán éljenek, a Zombai utca ház egy részét állandóan bérlõ lakta. Az 1930-as években történetesen Verasztó Antal és családja. Így történhetett meg, hogy második gyermekük Antal, 1936. június 28-án ebben a házban született. Amikor a város újratelepítésének 225. évfordulóját ünnepelték, a ház falán, mint a legrégebbi orosházi ház ebben az utcában emléktáblát helyeztek el.1987-ben a ház új tulajdonosa (dr. Tóth Sándor) a ház helyén újat építtetetett, s az emléktábla a múzeumbakerült.

 Zombai utcai Evangélikus Népiskola.




Épült 1878-ban.Jelenleg mûvésztelep mûködik itt, az Orosházi Festõk Alkotócsoprt tagjainak közös mûterme az épület, a városalapítási évfordulókon egy-egy emlékfát ültetnek el az udvaron vagy az épület körül, a városalapítók emlékére.1969-ben a város vezetése úgy döntött, hogy Orosháza újraalapításának 225. évfordulója alkalmából az 1969-es évet jubileumi évvé nyilvánítják. Nagy tervek. Elhatározások születtek ekkor, de sajnos sokminden csak terv maradt. De tény, hogy erõsebbé vált ettõl azidõtõl Orosháza és Zomba közötti kapcsolat.1969. április 23-án került sor a Zombai utca 22. számú ház falán a Rajki László orosházi származású szobrászmûvész ( 2002 óta Orosháza díszpolgára) által készített emléktábla leleplezésére, melyet a jelenlevõ zombai küldöttség is megkoszorúzott.Az emléktábla 1987 februárjáig állt az öreg ház falán. A régi ház helyére újat é pít e t t e k , a z e m l é k t á b l a a múzeumba került.Orosháza alapításától 244 év telt el. 1988.április 24-én az újratelepítési emléktáblát a Zombai utcai volt iskola homlokzatán helyezték el újból. Az ünnepség zárásaként a jelenlévõkrõl csoportkép készült, mivel most nem találtuk meg a képet, de ahogy rátalálunk, mint kordokumentumot közreadjuk.Mindezek az apróságok adják a város emlékezetét a múltra.

Utca kép hangulat:











Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 7
Heti: 36
Havi: 24
Össz.: 50 036

Látogatottság növelés
Oldal: Zombai utca története
Van valami.... - © 2008 - 2024 - erdekes.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »